تیم رویایی اخبار رسمی

آرش گیتی هستم؛ پژوهشگر و طراح تجربه کاربری

از سال ۱۳۸۲ که طراحی را شروع کردم، اعتقاد داشتم که تار و پود طرح را تنها زیبایی بصری نمی‌سازد بلکه منطق و مهندسی خاصی نیاز دارد و اسم آن را «تفکر پشت طراحی» گذاشته بودم. بعدها علم پیشرفت کرد و برای هر بخش از آن اسمی گذاشته شد و تکنیک‌های خاصی برای هرکدام خلق شد.

قدیما پیش از شروع پروژه، ساعت‌ها با «کارفرما» و کارکنان آن مجموعه-اگر پروژه شرکتی بود- گپ می‌زدم … الان می‌گوییم «مصاحبه» می‌کنیم. پیش از طراحی، ساختار درختی منوها را روی کاغذ می‌کشیدم و در مورد صحت آن از کارفرما نظر می‌خواستم… الان می‌گوییم «معماری اطلاعات» انجام می‌دهیم … اون موقع‌ها قبل از اینکه فتوشاپ را باز کنم، حالت‌های مختلف چیدمان عناصر را روی کاغذ می‌کشیدم و با طراحی بهترین آنها، پروژه را شروع می‌کردم … الان به کافرما «اسکچ» و «وایرفریم» تحویل می‌دهیم.

در نهایت این روزا به همان «تفکر پست طراحی»، «پژوهش و طراحی تجربه کاربری» می‌گوییم. اعتقاد و التزام به همین روند است که اگر برای پروژه‌ای ۳ روز وقت داشته باشم، ۲ روز آن را صرف پژوهش‌های کاربردی و روز سوم، طرح را با درنظر گرفتن اطلاعات بدست آمده، پیاده‌سازی می‌کنم.

رشته تحصیلی من «عمران» است و در کنار آن تجارب مختلفی دارم. در شرکت آوین مدیریت پروژه‌های وب سایت و نرم افزار را بر عهده داشتم، به کار فروش علاقه دارم و تجاربی هم در زمینه مارکتینگ دارم اما در این میان، کاری که از ابتدا مورد علاقه و توجهم بود، «پژوهش» و «طراحی» بود و تمایل دارم در آینده نیز در همین زمینه فعالیت کنم. مطالب این بلاگ مجموعه ای از تجارب شخصی و آموخته های من در همین مقوله است.